Arcus 2025

28-02-2025 20:00 til 02-03-2025 12:00

Trekantsområdet

Trop i Nykøbing F. Spejderne

I anledning af OL 2024, så går Arcus 2025 i de olympiske spor, og afholder *Arcus olympiaden*!

Spejderne vil komme rundt på en masse forskellige poster hvor de kommer rundt om de forskellige discipliner OL har at byde på.

Husk Arcusløbet er et spejderløb for unge lavet af andre unge.
Teamet forsøger at give et nyt pust til adventure spejd, og give deres egne erfaringer videre.

Arcus løbet kommer med et twist på adventure spejd, her er der nemlig mulighed for at patruljerne kan fange hinanden for ekstra point.

Så er der tilmelding til Arcus Løbet 2025, som i år starter i trekantsområdet.

 

Hvornår

Løbet starter fredag den 28. februar kl. 20.00 et sted i trekantsområdet – nærmere hvor kommer efter tilmelding.

Løbet slutter kl. 12.00 et sted i trekantsområdet.

 

Pris

300 kr + transport


Der er desuden mulighed for at købe en t-shirt til 125 kr.



Transport
De tager i udgangspunktet det offentlige frem og tilbage. Når vi ved hvor og hvornår, laver vi en nærmere rejseplan. Det forventes det er en god ide at medbringe rejsekort.


Personlige krav

Arcus Løbet er et løb for de lidt mere erfarne adventure spejdere, så vi anbefaler at du har været afsted på andre løb før. Det vil også sige at du selv skal være minimum 13 år og kunne tilbagelægge 60 kilometer med egen oppakning, i løbet af en weekend.  

 

Krav til patruljen

Løbet foregår i patruljer, I skal være mindst 3 personer i patruljen og højst 6 personer. Hvis der under løbet er nogen der udgår så patruljen er 2 personer eller færre, udgår hele patruljen fra konkurrencen. De resterende personer i patruljen kan dog fortsætte på løbet, ved at slå sig sammen med en anden patrulje. Det er dog vigtigt at den nye patrulje ikke overstiger 6 personer.

Pris: 300,00
Samlet antal pladser: 6
Ledige pladser: 3

Tilmelding til dette arrangement lukker 15-01-2025 21:30

Hvor

--Trekantsområdet--

Tidspunkt

Fra 28-02-2025 20:00
Til 02-03-2025 12:00

Arrangør

Nykøbing F. Spejderne