Divisionsturnering

08-05-2026 16:00 til 10-05-2026 10:30

1. Melfar

Juniorer

Skovdam Division inviterer hermed dig og dine spejdervenner på årets divisionsturnering.


Shreks univers smuldrer. Den onde Farquaad som er blevet spist af dragen, er på magisk vis genopstået. Farquaad er kommet i besiddelse af den originale Shrek historie og har revet den originale slutning ud af bogen. Nu er han i gang med at skrive et nyt udkast til bogen. Den originale slutning er gemt ved havenissen Rumleskaft. 

Tag med på Divi og får en spændende oplevelse, det er både sjovt, lidt vildt og hyggeligt når vi alle sammen mødes på Skovdam. 


Der skal naturligvis konkurreres i spejderfærdigheder, Der gives point for lejrsport, pointløb og madlavning. Ligesom sidste år vil der ikke være nogen foropgave. Til slut kåres vindere af divisionsturneringen 2026. 

Adresse: 

Skovdam Division
Gelsted Mose 44
5591 Gelsted


Mødested: Banevænget 20 (Vi arrangerer fælles kørsel)


Pris: 200 kr


Start: fredag den 8. maj kl. 16.00 (Husk madpakke til fredag aften)

Slut: søndag den 10. maj kl. 10:30 – Forældre er velkomne fra kl. 10.00 til præmieoverrækkelse.   

Pakkeliste: Almindelig weekend pakkeliste, madpakke, drikkedunk, spisegrej og viskestykke, samt patruljegrej.


Vi glæder os til at se dig på Skovdam

Planlægningsteamet


Pris: 200,00

Deltager


Jeg giver samtykke til, at min spejdergruppe og landsorganisationen må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i Det Danske Spejderkorps’ trykte og digitale medlemskommunikation som fx medlemsblade og sociale medier.


Jeg giver yderligere samtykke til, at min spejdergruppe må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i min gruppes markedsføring af foreningen målrettet eksterne på trykte og digitale medier samt i reklamer.


Hvor

Banevænget 20
5500 Middelfart
Danmark
gruppeleder@1melfar.dk

Tidspunkt

Fra 08-05-2026 16:00
Til 10-05-2026 10:30

Arrangør

1. Melfar