Nat i Naturen 2026

05-09-2026 16:00 til 05-09-2026 22:30

Cityspejderne / 5. OdenseSct.Georg Gruppe



Natur og mad i centrum i af Odense

Program:
Kl. 16.00 Velkomst - Popcorn med smage fra lokalområdet og kombucha med forskellige safter.
            Kl. 16.15 Oplev:
            Gastrofysiker Morten Christensen lave udelaboratorie med 5 smage, hvor du kan lege i smagenes univers og lære hvordan du kan lave smagfuld bålmad med ingredienser fra naturen
            eller
            Sanketur med Holger B, hvor vi finder spiselige ting i området langs Odense Å - medbring gerne en æbleplukker hvis du har én
            17.15 Vi laver mad med de 5 smage over bål, med ingredienser fra lokalområdet
            18.45: Vi spiser mad om bålet
            Kl. 19.30 Fællessang om bålet ved spejderleder Lasse Clemmensen - Kom og syng med eller vær med på en lytter
            Kl. 21.00 Natløb i området ved spejderhytten i Georgsgade
            Kl. 22.30 Tak for i aften
            Pris pr. deltager 50 kr.
            Pris: 50,00

            Deltager


            Jeg giver samtykke til, at min spejdergruppe og landsorganisationen må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i Det Danske Spejderkorps’ trykte og digitale medlemskommunikation som fx medlemsblade og sociale medier.


            Jeg giver yderligere samtykke til, at min spejdergruppe må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i min gruppes markedsføring af foreningen målrettet eksterne på trykte og digitale medier samt i reklamer.


            Hvor

            Georgsgade 97A
            5000 Odense C
            Danmark
            info@cityspejderne.dk

            Tidspunkt

            Fra 05-09-2026 16:00
            Til 05-09-2026 22:30

            Arrangør

            Cityspejderne / 5. OdenseSct.Georg Gruppe