SL26 minier

22-07-2026 08:00 til 26-07-2026 20:00

Hedeland

Minier i Polarstjernen

Tilmelding til Spejdernes Lejr 2026 på Hedeland ved Roskilde.

for Minier 22.-26. juli 2026

 

Tiden nærmer sig med hastige skridt, hvor vi skal tilmelde os SL26! Eftersom vi bliver tildelt plads efter hvor mange der er tilmeldt 1. marts, er det vigtigt, at I tilmelder jer nu – ellers skal vi ligge i køjesenge😊

Spejdernes lejr er for alle i DDS, KFUM, De Grønne Pigespejdere, Baptist Spejderne samt Dansk Spejderkorps Sydslesvig. Da det overordnede tema for lejren er ”Alle ind i Fællesskabet”, vil der også deltage nogle FDFére, nogle ”ikke-spejdere” og selvfølgelig en masse udenlandske spejdere. Vi regner selv med at dele lejrplads med en irsk gruppe, som vi også delte lejrplads med på SL2017. Der forventes ca. 40.000 deltagere.

Der vil være masser af aktiviteter og noget at kigge på hver dag, men vi passer på hinanden og hjælper hinanden, så det ikke bliver for voldsomt. Kig på hjemmesiden: ”Spejderneslejr.dk” og se meget mere.

På lejren sover vi i telt og laver mad over bål. Alle vil de fleste dage være med i en arbejdsgruppe på tværs af grenene, så der kan blive lavet mad, vasket op, lavet brænde, tændt bål osv. Som altid har vi et forpligtende fællesskab, og alle forventes at byde ind efter evne.

Hele Polarstjernen ligger i samme lejr, og vi er omgivet af grupper fra Odense Kommune. Vi ved endnu ikke hvilken underlejr, der bliver vores – men det bliver ikke samme sted som sidst, da det sted nu er grusgrav😊

Lejren forsøger at være så bæredygtig som muligt, så aftensmaden er alle dage vegetarisk. Der vil dog være lidt kødpålæg til frokost. Det glæder vi os til at afprøve!

Der er fælles bustransport til og fra lejren, men hvis du allerede nu ved, at familien er på Sjælland i forvejen, så du ikke skal med – så giv besked. Vi skal bestille transport allerede 1/3.

Prisen for lejren er for Polarstjernens minier 1510 kr.

Hvis man bliver nødt til at melde afbud, ser det sådan ud:

Afbud mellem 1. marts og 30. april: 75 % refunderes

Afbud mellem 1. maj til 1. juli: 50% refunderes

Afbud efter 1. juli: ingen refundering

Tidspunkter for afgang og hjemkomst får I så snart vi har dem – det bliver nok først til juni.

Vi skal bede om tilmelding senest 10. februar 2026 på dette link:

 https://medlem.dds.dk/event/id/65824/register.

Vi håber at rigtig mange af jer har mulighed og lyst til at deltage!

Forældre behøver ikke kede sig, mens vi er på lejr! Der er brug for rigtig mange hjælpere, og man kan slå sit telt op i en lejr specielt for hjælpere. Det kan være hele ugen eller få dage, alt efter hvad du har tid og lyst til. Klik ind på Lejrfrivillig på spejderneslejr.dk og se mere.

Med spejderhilsen lederne

 

 

 

Pris: 1.510,00

Deltager


Jeg giver samtykke til, at min spejdergruppe og landsorganisationen må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i Det Danske Spejderkorps’ trykte og digitale medlemskommunikation som fx medlemsblade og sociale medier.


Jeg giver yderligere samtykke til, at min spejdergruppe må bruge billeder af mig eller mit barn, som er taget på møder, ture, lejre, kurser og arrangementer i spejderregi, i min gruppes markedsføring af foreningen målrettet eksterne på trykte og digitale medier samt i reklamer.


Spørgsmål

forælder kan køre stor bil med grej 15. juli

vi sørger for bil


forælder kan køre stor bil med grej 26. juli

vi sørger for bil


Har næsten pakket tasken og er klar!


specielle hensyn (kost, medicin mm)

Hvor

--Hedeland--

Tidspunkt

Fra 22-07-2026 08:00
Til 26-07-2026 20:00

Arrangør

Polarstjernen