Vinterovernatning Mini
17-01-2026 17:00 til 18-01-2026 10:30
Karl af Riise Gruppe
Minier i Karl af Riise Gruppe
Når vi mødes lørdag tænder vi op bålet og laver noget lækkert bålmad. Derefter går vi en aftentur i mørket og så skal vi gøre klar til natten. Det er muligt at sove i shelter/bålhytte eller indenfor i spejderhytten.
Hvis man vil sove ude er det en god ide med to soveposer og et godt liggeunderlag - evt. også nogle tæpper og en varmedunk/eller drikkedunk, der kan tåle varmt vand, til at opvarme soveposen inden der skal puttes. Varmt tøj og en hue er selvfølgelig også et must.
Dem der skal sove inde skal også sørge for sovepose og liggeunderlag og da der kan være lidt koldt i hytten er det også en god ide med nattøj og sutsko/varmesokker.
Derudover skal alle medbringe spisegrej og viskestykke og så selvfølgelig påklædning til at være ude.
Søndag mødes vi med de andre grene til "Søndag på Grønningen" og slutter med en lille aktivitet inden vi siger pænt farvel ca.10.30.