Divisionsturnering Djursland Division 2025

29-05-2025 09:30 til 31-05-2025 20:00

Toggerbolejren

Mikroer i 1. Ryom Gruppe, Minier i 1. Ryom Gruppe, Juniorer i 1. Ryom Gruppe, Trop i 1. Ryom gruppe

Lucky Luke vil teste jeres spejder skils!

DIVI 2025 – Torsdag d. 29. maj til lørdag d. 31. maj

Kom med på divisionsturnering på Toggerbolejren. I år er temaet ”Lucky Luke”. Mini og mikrospejder skal bo i indianerlejren, juniorene skal bo i cowboybyen og troppen bor i fælgslet med Dalton brødrene.

Nu er der mulighed for at vise hvad din patrulje har lært siden sidste år og vise at I er de sejeste spejdere i Djursland Division. Vi konkurrere i spejdersport så som lejrplads, teltorden, madlavning på bål, opgaveløb og underholdning.

Udover konkurrencen skal vi sove i telt, lave mad på bål, lege i det fri, til lejrbål og have det sjovt med vores spejdervenner.

 

Lejrstart

Troppen starter med hike onsdag d. 28 maj kl. 18.30 til torsdag. Start ved Feldballehallen distance 20-25 km.

Mikro, mini og junior mødes torsdag d.29 maj kl 9:30 på Toggerbo Spejdercenter, Togggerbovej 1, 8420 Knebel. 

Spar på brændstoffet og p-pladserne - det er en god ide at arrangere fælleskørsel.

 

Program

-       Torsdag: Flaghejsning kl. 10:00 hvor lejren sættes i gang herefter følger opbygning af lejrpladser.

-       Fredag: Lejrpladserne færdiggøres. Opgaveløb for alle grene med spændende poster, opgaverne er grenopdelt. Grenopdelt lejrbål om aftenen.

-       Lørdag: Grenopdelte udfordringer på Toggerbo og nedbrydning af lejrplads

Lejren afsluttes efter præmieoverrækkelse og lejrbål lørdag d. 31. maj kl. 18:30-20:00. Her er forældre velkomne. (Vi henstiller til at der kun benyttes de afmærkede p-pladser og ikke naboernes indkørsler).

 

Husk

Godt humør, MADPAKKE til frokost torsdag og se pakkeliste nedenfor.

Der må ikke medbringes: Mobiltelefon, energidrikke eller nogen form for slik eller chips. Der udleveres mellemmåltider med frugt og kage.

Sidste frist for tilmelding er den 5. maj. Prisen er 400 kr.

Ved spørgsmål kontakt din leder i gruppen

 

Mvh Lederne i Djursland Division

 

 Pakkeliste (pak gerne i rygsæk og husk navn på alt)

Madpakke til torsdag frokost

 

Turtaske og drikkedunk

 

Tørklæde, evt. spejderuniform, bælte og dolk

 

Skiftetøj ink. varm trøje

 

Lommelygte

 

Toilettaske

 

Sovepose og liggeunderlag 

 

Sovedyr

 

nattøj/uldundertøj

 

Spisegrej: dyb og flad tallerken, kop, kniv, gaffel og ske, viskestykke (i en genkendelige pose med navn på)

 

Udetøj efter vejret/vejrudsigten

 

Sko som er gode at gå i

 

 

Pris: 400,00

Tilmelding til dette arrangement lukker 05-05-2025 22:00

Hvor

Toggerbovej 1
Knebel 8240

Tidspunkt

Fra 29-05-2025 09:30
Til 31-05-2025 20:00

Arrangør

1. Ryom Gruppe