SL26

18-07-2026 10:00 til 26-07-2026 16:00

Hedeland Naturpark

Charlottenlundspejderne DDS, Familiespejd, Mikro 0-1 KL, Mini 2-3 KL, Junior 4-5 KL, Pigespejderne, Solsikkespejd, Trop 6-10 KL, Senior

✨ Sommerens største spejdereventyr venter! ✨
Til sommer tager vi på Spejdernes Lejr 2026 i Hedeland sammen med 30.000 spejdere fra hele landet – med lejrbål, fællesskab, eventyr og oplevelser for alle grene. Det bliver stort, vildt og noget, spejderne vil huske for altid. Tilmeldingen er åben – læs mere herunder og kom med på sommerens fedeste lejr!


🏕️ Kære alle familiespejdere, mikroer, minier, juniorer, trop, solsikkespejdere og klan 

I denne kolde vintertid er det herligt, at kunne se frem til sommeren.  
Vi glæder os særligt til sommerlejren – en oplevelse vi sent vil glemme. I år tager vi på Spejdernes Lejr 2026 (SL26) i Hedeland, Roskilde, sammen med spejdere fra hele Danmark og nogle udenlandske grupper. Vi forventer ca. 30.000 spejdere, ligesom i 2017 og 2022 – det bliver stort, imponerende og fuld af oplevelser. 

Vi bygger vores egen lejr i den store lejr, hvor vi holder lejrliv, som spejderne kender det. Ud over lejrbål og fællesspisning bliver der mange aktiviteter, der er tilpasset den enkelte gren. Hver gren får sit “eventyr” i løbet af dagen, for derefter at mødes til aftensmåltider og hygge. 

Vigtigt at huske 

  • Tilmeld din spejder via MedlemsserviceI skal være logget ind således i kan vælge jeres spejder/e via dropdown menuen. Se vejledning nederst.

  • Første rate betales ved tilmelding. Anden rate betales 1/3, hvor faktura vil være sendt ud. Husk at tilmelde dig madholdet, hvis du kan hjælpe (vi krydser fingre) 

  • Oplys særlige behov og allergier. Hvis der er behov for medicin der skal i køleskab eller medicinsk udstyr der kræver strøm, skal I allerede nu skrive det. 

  • Familiespejdere: husk at skrive, om I bliver og sover og hvor mange forældre der kommer med 

 

Tilmelding og vejledende priser 

Vi vil gerne have, at alle tilmelder deres spejder, så vi ved, hvor mange der kommer fra hver gren. Dette hjælper os med planlægning af telte, rafter, grej og mad. Ydermere er det dyrere, hvis man tilmelder sig senere. Ved eventuel framelding opkræves enten halvdelen eller det fulde deltagergebyr, alt afhængig af, hvor sent frameldingen foretages. 

Tilmelding sker via Medlemsservice – log ind og tilmeld dit barn i gruppens gruppeoversigt. Husk også at afkrydse i spørgsmålet om forældre, der vil være med på madholdet

  • Familiespejdere er velkomne til at besøge os torsdag den 23. juli og I er meget velkomne til at overnatte. Familiespejdere kommer med mindst en forælder. Det forventes at være 500kr for spejdere 3-5 år og prisen pr. forælder er 1300kr/døgn. 

  • Solsikkespejdere kan deltage den 23. –24. juli. Prisen forventes at være 1300kr for spejderen og 1300kr pr. ledsager pr. døgn. Solsikkespejdere sover sammen med os andre i vores lejr i den store lejr. 

  • Mikroer inviteres i perioden 19.–21. juli. Prisen forventes at være ca. 2500 kr. (Hvis mikroerne har solgt kalendere eller lignende, fratrækkes beløbet den endelige pris). 

  • Mini, Junior, Trop og Klan inviteres i perioden 18.–26. juli. Prisen forventes at være ca. 3.600 kr. (Hvis spejderen har solgt kalendere eller lignende, fratrækkes beløbet den endelige pris). Prisen inkluderer kørsel, mad og drikke, lejrplads og aktiviteter.  

Deltagergebyret betales i rater. Første rate på 500kr for familiespejdere og solsikkespejdere og 700 kr. for resten af grenene – dette er samtidig depositum for deltagelse af spejderen og evt. forældre.  

Madhold og forældrehjælp 

Vi har brug for forældre, der vil hjælpe med madlavningen. Hele ugen serveres vegetarisk mad, og der skal snittes, skæres og tilberedes til mange spejdere. 

Madholdet arbejder sammen med spejderpatruljer og ledere. Lederne skal have overskud til at være sammen med børnene hele dagen og natten, så jeres hjælp er guld værd. 

Hvis du vil være med i madholdet, skriv det allerede nu i forhåndstilmeldingen samt hvor mange dage. Så fordeler vi opgaverne og tilpasser efter antal hænder. 

 

Har I spørgsmål om lejren, skriv til gruppeleder@charlottenlundspejderne.dk

Vi glæder os enormt til sommerlejr – det bliver den fedeste spejderoplevelse

De bedste sommerspejd-hilsner 
Oo, Izar, Delfin & lederteamet 

 

Vejledning til forældre om at logge ind i medlemsservice i Det Danske Spejderkorps

  1. Gå til den officielle DDS Medlemsservice hjemmeside: medlem.dds.dk.

  2. Klik på "log ind" øverst til højre i den blå bjælke.

  3. Indtast din mailadresse og din adgangskode.

  4. Hvis det er første gang, du logger ind, skal du klikke på "nulstil kodeord" for at nulstille din adgangskode.

  5. Når du er logget ind, kan du administrere dine medlemmer, betale kontingent, ændre oplysninger, og registrere betalingskort for automatisk betaling. 


For hjælp eller specifikke spørgsmål kan forældre kontakte medlemsservice@spejdernet.dk

 

 

 

 

Pris: 700,00
Samlet antal pladser: 250
Ledige pladser: 230

Deltager


Spørgsmål

Madhold af forældre

Jeg vil gerne være med på madholdet jeg kan x dage / specifikt xx dage.


OBS allergi

Følgende allergier kræver opmærksomhed


OBS medicin

Medicin kræver at være i køleskab, eller der er brug for opladning af medicinsk udstyr


Familie - eller solsikkespejder ? *



Hvor

Tranemosevej 2
2640 Hedehusene
Danmark

Tidspunkt

Fra 18-07-2026 10:00
Til 26-07-2026 16:00

Arrangør

Charlottenlundspejderne DDS