Kano-junior-weekend
12-09-2026 10:00 til 13-09-2026 12:30
Furesøbad
Kanoer, Junior
Den nærmere planlægning er endnu ikke helt på plads, så I får snarest flere oplysninger. Men turen kommer til at foregå i Mølleåsystemet med overnatning i telt fra lørdag til søndag.
Turen startere og slutter ved Nybro, Bagsværd. Vi sejler primært på Møllleåen og kun en kort strækning på Bagsværd Sø og Lyngby sø. Dette vil afhænger af vejret. Den nøjagtige sejlplan kan først blive fastlagt dagen før start på turen, da det afhænger af vind og vejr.
Pakkeliste får I senest en uge før turen. Men i skal have sovepose og lille underlag med samt 1 sæt skiftetøj, hvis I skulle blive våde. I skal også have en madpakke med til lørdag. Maden til resten af lørdagen og søndag morgen laver vi samme. Turen slutter så I kan komme hjem så I kan spise (lidt sen) frokost hjemme om søndagen.
Alt sejlads for juniorspejderne med gruppens kanoer foregår med redningsvest (svømmevest er ikke nok). Sikkerheden holder vi i top, og der er ledere på turen, der har kano uddannelse.
OBS - Det er kun muligt at komme med på turen, hvis du er tilmeldt. Kan du ikke komme alligevel skal du kontakte din leder inden start - OBS
Vores regler for kanosejlads kan I se her: Regler for kanosejlads
Ledige pladser: 19