MIKRO : 🎶 Spejderweekend: Musikken er blevet væk! 🎶 Mikro-Mini Tur 2026
07-11-2026 10:00 til 08-11-2026 10:00
Gilwell hytten
Mikro
Der er sket noget meget mystisk...
Musikken er forsvundet! 😱🎵
Alle melodierne, tonerne og rytmerne er pludselig blevet væk. Der er blevet helt stille, og ingen ved, hvad der er sket. Måske er musikken blevet stjålet? Måske har nogen gemt den? Eller måske er den blevet spredt ud og skal samles igen?
Én ting er sikkert: Vi har brug for alle vores dygtige spejdere til at hjælpe! 🔎🌲
På årets spejderweekend skal vi sammen forsøge at løse mysteriet om den forsvundne musik. Undervejs skal vi finde spor, løse gåder, klare sjove udfordringer og samarbejde for at komme tættere og tættere på sandheden.
Vi skal selvfølgelig også nå alt det andet, der hører en rigtig spejderweekend til: hygge med spejderkammeraterne, sjove aktiviteter, gode oplevelser og masser af tid sammen. 🔥⛺
Men vi må ikke glemme vores vigtigste mission:
🎵 Kan vi finde musikken og få den tilbage, inden weekenden er slut?
🌲 Mikro - Lørdag kl. 10.00 til søndag kl. 10.00
Mini’erne tyvstarter og mødes i Gilwell hytten fredag aften og er super klar til at tage imod mikro’erne lørdag morgen, hvor vi alle samles. Her starter mysteriet for alvor! 🔎🎶
Sammen begiver vi os ud på jagten efter den forsvundne musik. Vi får brug for alle spejdere og et godt samarbejde, hvis vi skal nå at løse mysteriet og få musikken tilbage inden søndag.
Så pak spejdertasken, tag dit bedste detektivblik med, og gør dig klar til en weekend fyldt med mysterier, spejderoplevelser, fællesskab og selvfølgelig jagten på den forsvundne musik. 🎶🔎🔥
Vi glæder os til en fantastisk weekend sammen med jer!
Spejderhilsen
Lederne 🌲⚜️
PS. Pakkeliste og andet relevant information sendes ud pr. mail når vi nærmer os.
Ledige pladser: 21